sunnuntai 31. elokuuta 2014

ei kipuu ei hyötyy







Kun omasta turhasta roinasta on päästy kunnialla eroon, voi paremmin mielin kierrellä kirppareilla kuitenkin muistaen, että muiden turhaa roinaa kannattaa aina harkita ennen kotikoloon hankkimista. Mutta jos joku käsistään kätevä on ommellut noin soman ruudullisen paidan pikkuihmiselle ja sille hintaa antanut 50 senttiä, ei mietintäprosessiin paljoa aikaa pidä käyttää.

Tarve puikkojen heiluttamiselle on jälleen alkanut innostaa, syksy kun on. Tuosta vihreästä tekeleestä on tarkoituksena tulla kaulahuivi. Siis semmoinen tuubihässäkkä.

Toissapäiväinen liikunnalinen rykäisy tuntuu edelleenkin jokapäiväisessä toiminnassa. Mutta siitäkin huolimatta uusi aika alkavan viikon torstaille on jo varattu. Sillä se lähtee millä on tullutkin!

12 kommenttia:

  1. Syksy on muutosten aikaa - ja neulonnan. Kauniita kuvia ja tunnelmia! :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Huomennahan tosiaan virallisesti alkaa syksy kun syyskuun puolelle sujahdetaan! Onneksi viikonlopun aikana meitä on ainakin hellitty kivalla auringonpaisteella.

      Poista
    2. Hei, täällä taas!

      Blogissani on sinulle haaste. :)
      http://nuapurissa.blogspot.fi/2014/09/arkea-nuapurissa.html

      Poista
    3. Kiitti! Täytyykin joku päivä tässä ryhtyä tuumasta toimeen! Hauska haaste tuo!

      Poista
  2. mäkin kävin tänä viikonloppuna kiertelemässä kirpulla, se vaan jotenkin kuuluu syysviikonloppuihin. mutta joo, kun on mittava kodin tyhjennysurakka takana, ei todellakaan kovin höttöisin perustein kannettu uutta kotiin.
    sä löysit kyllä kivan ruutupaidan!
    ja ah mimmonen mintunvärinen tuubi sulle tuleekaan - muista esitellä sit lopputulos kans jooko? :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juu, ehdottomasti pistän lopputulosta näkyville jos/kun tuubi valmistuu Nimim. viime syksynä aloitettu pikkuihmisen villatakki jäi tekemättä :)

      Poista
  3. Ihanat tunnelmat taas kuvissasi, kiitos! Kirppiksillä pitää olla ainakin itselläni maltti mukana :) Syyskuu, kässäkuu - alpakkapipo pääsi pyöröille juuri. Jään myös innolla odottamaan tuubihuivisi valmistumista.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Juu, hyvä pitää järki kädessä kirpparillakin. Jonkun verran taannoisia harhalaukauksia pistin nyt kiertoon oman kirpparipöytävarauksen aikana :)

      Poista
  4. Onko susta tulossa joku himourheilija!

    Tän puikoilla on samanvärisestä vihreästä bambu-tiskirätti. Saa nähdä valmistuisiko ensi kesäksi :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ei kyl oo... kun käy kerran kuukaudessa ni sit saa tällaset perskivut vaivanpalkaksi :) Yritän nyt alkaa käydä kerran viikossa. Katotaan kuin mun käy. Sama homma ton vihreen tuubin kanssa :)

      Poista
  5. Nice blog here! Additionally your web site so much up very fast! What web host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol....Cccam Server

    VastaaPoista
  6. Thanks for sharing, nice post! Post really provice useful information!

    An Thái Sơn chia sẻ trẻ sơ sinh nằm nôi điện có tốt không hay võng điện có tốt không và giải đáp cục điện đưa võng giá bao nhiêu cũng như địa chỉ bán máy đưa võng ở đâu uy tín.

    VastaaPoista