torstai 6. toukokuuta 2010

kesäkeitto


Mikä sen parempaa tällaisella hienolla kelillä kuin käydä torikaffella ja -munkilla ystävän & tämän pikkuvipeltäjän kanssa ja turista rakennusprojektiemme keittiösuunnittelusta! Samalla reissulla mukaan tarttui myös oheinen kesäinen kattilla, jolla kyllä kelpaa keitellä uusia perunoita.

7 kommenttia:

  1. Oi, sä ostit ton kesäkattilan. Se on ihana. Oon sitä hypistelly kauppareissuilla mut en vielä oo raaskinu ostaa.

    VastaaPoista
  2. Muistaakseni bongasin muuten kesäkattilan ensimmäisen kerran sun blogista!! Kattilan sai hieman halvemmalla k-ketjun kortilla :)

    VastaaPoista
  3. Kattila on paljon halvempi halpaketjuissa mm. löytötex. Pieni muistaakseni 14 e ja iso 29e jos oikein muistan..

    VastaaPoista
  4. Kutakuinkin samoissa hinnoissa itse asiassa tuolla korttialennuksellakin mentiin :)

    VastaaPoista
  5. Kiitti vaan hyvästä munkkikaffeseurasta! Toi on kyl ihana kattila! Ja en oo tienny ennen, että induktio ja tavistoiminnot voi olla samassa kattilassa! Hmm..oisko blogissa tilaa induktiokattila-katsaukselle? Täytyy valmistautua uusiin keittiöhin!:)

    VastaaPoista
  6. Täällä lisätietoa induktiolieden ja -kattiloiden toimintaperiaatteesta.
    Avainasiat ovat käämiin johdettu suuritaajuinen vaihtovirta, ferromagneettinen materiaali ja hystereesihäviöt.

    VastaaPoista